جوابدهی آنلاین

آزمایشگاه ماهان

آزمایشگاه ماهان با تجربه چندین ساله در داخل و خارج از کشور، یکی از مراکز متمایز آزمایشگاهی در ارومیه با پرسنل متخصص و تجهیزات نوین است و در درمانگاه فرهنگیان واقع در خیابان کاشانی ارومیه پذیرای شهروندان گرامی ارومیه و شهرهای همجوار است.
آزمایش CEA (Fluid)

نام فارسی -
نام اختصاری آزمایش CEA-Fluid
نام روش اندازه گیری CLIA
نام های مشابه Carcinoembryonic Antigen - Embryonic Carcinoma Antigen
کد ملی آزمایش ٨٠١٨٠٦
نوع نمونه "سرم ، پلاسما EDTA ، پلاسما هپارینه ، مایعات بدن"
حجم نمونه ١ میلی لیتر
کمترین حجم نمونه ٠.٥ میلی لیتر
نیازهای همراه نمونه نوع نمونه روی ظرف نمونه و برگه درخواست حتماً قید شود.
راهنمای جمع آوری نمونه سن بیمار
اطلاعات لازم از بیمار "حجم کم، همولیز،ایکتریک،لیپمیک"
معیار رد نمونه -
پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c "٧ روز در دمای ٨ -٢ c˚ ، سه ماه در ٢٠- c˚"
پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c در ٨ -٢ c˚ یا ٢٠- c˚
پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > -
آمادگی لازم قبل از نمونه گیری -
تفسیر بالینی

CEA یک آنتی ژن گلیکوپروتئینی اونکوفتال (oncofetal)است که برای ارگان خاصی اختصاصی نیست و موارد غیر طبیعی آن در بسیاری از تومورها و حالات غیرتومورال مشاهده می‌گردد.از CEA بطور گسترده‌ای در تشخیص،پیگیری و پیش آگهی آدنوکارسینوم های گوارشی خصوصاً تومورهای کولورکتال استفاده شده است.موارد استفاده از CEA شامل کمک در مرحله بندی و پایش تومور می‌باشد. افزایش CEA ممکن است اولین دال بر پیشرفت تومور پس از جراحی باشد.از آزمایش CEA بطور گسترده ای در مرحله بندی و پایش بیماران مبتلا به کارسینوم کولورکتال استفاده شده است،هر چند مؤثر بودن بالینی آن مورد بحث و تبادل نظر میباشد.CEA جهت غربالگری تومورهای کولورکتال یا هر تومور دیگری مؤثر نیست.CEA در سایر بدخیمی‌های با منشأء انتودرمال (entodermal)شامل بدخیمی های معده و پانکراس و نیز در سرطان پستان،ریه و نیز کارسینوم مدولری تیروئید نیز افزایش می یابد.

مقادیر مرجع

بازه سنی : از 0 سال تا 150 سال

احتیاط‌ها همان گونه که پیشتر ذکر شد،CEA در موارد غیر تومورال مانند افراد سیگاری، اولسر پتیک،برخی از بیماری‌های کبدی،بیماری‌های التهابی روده،پانکراتیت و برخی از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید و سیروز نیز افزایش می‌یابد.CA ١٥-٣ مارکر بهتری از CEA برای تومورهای پستان است.در ضمن CEA تست غربالگری در بدخیمی‌های مخفی(ocult) نمی‌باشد.
مدت زمان انجام آزمایش ١ روز
مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش "پس از گزارش جواب ، ٧ روز "
جوابدهی اضطراری ٤٨ ساعته

انجام آزمایش در ارومیه

برای سفارش این آزمایش در آزمایشگاه ماهان ارومیه می‌توانید با پذیرش آزمایشگاه با شماره تلفن 04433483434 تماس بگیرید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این زمینه هستند.

© طراحی و پیاده‌سازی دایرکتوری الفبایی آزمایش‌ها توسط تدبیرنگر به سفارش آزمایشگاه ماهان