جوابدهی آنلاین

آزمایشگاه ماهان

آزمایشگاه ماهان با تجربه چندین ساله در داخل و خارج از کشور، یکی از مراکز متمایز آزمایشگاهی در ارومیه با پرسنل متخصص و تجهیزات نوین است و در درمانگاه فرهنگیان واقع در خیابان کاشانی ارومیه پذیرای شهروندان گرامی ارومیه و شهرهای همجوار است.
آزمایش CA 19-9 (Fluid)

نام فارسی -
نام اختصاری آزمایش CA ١٩-٩(Fluid)
نام روش اندازه گیری CLIA
نام های مشابه Cancer Antigen ١٩-٩ , Carbohydrate Antigen ١٩-٩ ,
کد ملی آزمایش ٨٠١٨٣٥
نوع نمونه سرم
حجم نمونه ١ ميلي ليتر
کمترین حجم نمونه ٠.٥ ميلي ليتر
نیازهای همراه نمونه نوع نمونه روي ظرف نمونه و برگه درخواست حتماً قيد شود.
راهنمای جمع آوری نمونه از تکرار چرخه ذوب و انجماد خودداري گردد.
اطلاعات لازم از بیمار سن بيمار
معیار رد نمونه "حجم کم، هموليز،ايکتريک،ليپميک"
پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c "٧ روز در دماي ٨ -٢ c? ، سه ماه در ٢٠- c?"
پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c در ٨ -٢ c? يا ٢٠- c?
پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > -
آمادگی لازم قبل از نمونه گیری -
تفسیر بالینی

CA١٩-٩ به عنوان نشانگر کانسر پانکراس (و گاهی اوقات کارسینوم سلول کبدی،کولون و رکتوم) شناخته شده است. میزان CA١٩-٩ در خون و مایعات بدن به شدت تحت تأثیر فنوتیپ گروه خونی لوئیس(Lewis)بیماران و ژنوتیپ ترشحی(secretor)می‌باشد.CA١٩-٩ در بافت های اپی تلیالی متنوعی شامل کولون،پانکراس،صفراوی،معده-روده ای،بزاق و آندومتریال ساخته می‌شود. در هر حال CA١٩-٩ در افرادی که دارای فنوتیپ (Le(a-bهستندساخته نمی شود.ردیابی،تشخیص و تعیین پیش آگهی بدخیمی های پانکراس،مقادیر افزایش یافته CA١٩-٩ (بیشتر از ٣٧ku/L) در ٨٠-٧٥ درصد از موارد بدخیمی های پانکراس،٦٧درصد از موارد بدخیمی کبدی-صفراوی و در کمتر از ٥٠ درصد از موارد بدخیمی سلول کبدی گزارش شده است.

مقادیر مرجع

بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال

احتیاط‌ها عدم اختصاصیت : افزایش چشمگیر CA١٩-٩ در بیماران مبتلا به نارسایی حاد کبدی بدون در نظر گرفتن علت آن مشاهده می‌شود،که این افزایش بدلیل بازسازی سلول های کبدی است. افزایش CA١٩-٩ در مبتلایان به پانکراتیت،کلسیستیت،سیروز،CF و سنگ های صفراوی نیز دیده می‌شود. توزیع جمعیتی : CA١٩-٩ در سرم و سایر مایعات بدن افراد با فنوتیپ Le a-b) وجود ندارد. این فنوتیپ در ٦ درصد از سفیدپوستان و ٢٢ درصد از سیاه پوستان مشاهده می‌شود. ضمناً مقادیر CA١٩-٩ در زنان بیشتر از مردان است.
مدت زمان انجام آزمایش ١ روز
مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش "پس از گزارش جواب ، ٧ روز "
جوابدهی اضطراری ٤٨ ساعته

انجام آزمایش در ارومیه

برای سفارش این آزمایش در آزمایشگاه ماهان ارومیه می‌توانید با پذیرش آزمایشگاه با شماره تلفن 04433483434 تماس بگیرید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این زمینه هستند.

© طراحی و پیاده‌سازی دایرکتوری الفبایی آزمایش‌ها توسط تدبیرنگر به سفارش آزمایشگاه ماهان