جوابدهی آنلاین

آزمایشگاه ماهان

آزمایشگاه ماهان با تجربه چندین ساله در داخل و خارج از کشور، یکی از مراکز متمایز آزمایشگاهی در ارومیه با پرسنل متخصص و تجهیزات نوین است و در درمانگاه فرهنگیان واقع در خیابان کاشانی ارومیه پذیرای شهروندان گرامی ارومیه و شهرهای همجوار است.
آزمایش B2 Microglobuline ( Random urine)

نام فارسی -
نام اختصاری آزمایش B٢micro urine
نام روش اندازه گیری CLIA
نام های مشابه BMG - B٢M
کد ملی آزمایش ٨٠٢٩٢٥
نوع نمونه "سرم ، پلاسما EDTA ، پلاسما هپارينه ،مايع نخاع ، ادرار رندوم( ترجيحاً صبحگاهي) يا ادرار ٢٤ ساعته"
حجم نمونه ادرار ٢٠ ميلي ليتر و ساير نمونه ها ١ ميلي ليتر
کمترین حجم نمونه ادرار ٢٠ ميلي ليتر و ساير نمونه ها ٠.٥ميلي ليتر
نیازهای همراه نمونه نوع نمونه روي ظرف نمونه و برگه درخواست حتماً قيد شود.
راهنمای جمع آوری نمونه -
اطلاعات لازم از بیمار سن بيمار
معیار رد نمونه "حجم کم، هموليز،ايکتريک،ليپميک"
پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c -
پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c ٣ روز
پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > ٣ ماه ، ادرار : ٢ ماه ، مايع نخاع ١٤ روز ،
آمادگی لازم قبل از نمونه گیری -
تفسیر بالینی

بتا٢ – میکروگلوبولین(BMG) یک پروتئین سرمی با وزن مولکولی پایین است که از غشاء سلولی مشتق می‌گردد و جزء ثابت زنجیره سبک کمپلکس آنتی ژن لکوسیت انسانی کلاس I می‌باشد.وزن مولکولی BMG فقط ١١.٨ کیلودالتون بوده و از طریق گلومرول کلیوی فیلتره شده و در توبول ها باز جذب می‌گردد. BMG یک تومور مارکر غیر اختصاصی است چرا که مقادیر افزایش یافته آن در تعدادی از بیماری ها شامل نارسایی کلیه(به هر دلیل)،میلوم متعدد،لنفوما،نئوپلاسم ها از جمله سارکوم ها، التهاب مزمن، آمیلوئیدوز و نقص ایمنی همراه با عوارض گرانولوماتوز دیده می‌شود.کاربرد آن در ١-ارزیابی پیش آگهی دز میلوم متعدد:میزان BMGسرمی بیانگر اندازه تومور،سرعت رشد و عملکرد کلیوی است. ٢- ارزیابی عملکرد توبول های کلیوی . ٣- سطوح BMG در CSF برای ردیابی متاستازها در CNS مفید خواهد بود.

مقادیر مرجع

بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال
Up to 0.3

احتیاط‌ها BMG که در بیماران با سطح سرمی کمتر اسرم پاسخ افراد مبتلا به لنفوم با درجه پایین را پیشگویی میکند به این ترتیبز ٠.٣ mg/dl در طول ٤٢ ماه هیچگونه پسرفتی مشاهده نشده است.در موارد آسیب کلیوی ناشی از آمینوگلیکوزیدها،BMG سرم قبل از کراتی نین سرم غیر طبیعی می‌گردد.در بیماران مبتلا به ایدز با بیماری پیشرونده خصوصاً کسانی که مبتلا به عفونت های فرصت طلب می‌گردند، BMG سرم افزایش می‌یابد و پس از درمان کاهش می‌یابد.اندازه گیری BMG به همراه CD٤ در این بیماران جهت پیشگویی تبدیل و پیشروی فرد آلوده به ویروس HIV به سمت ایدز در طول سه سال آینده مفید است. به نظر می‌آید از BMG بتوان برای شناسایی مواردی از آمیلوئیدوز اولیه که عاقبت مطلوبی ندارند استفاده کرد ولی در این بیماران اندکسی از پاسخ به درمان نخواهد بود.
مدت زمان انجام آزمایش -
مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش "پس از گزارش جواب ، ٧ روز "
جوابدهی اضطراری ٧٢ساعته

انجام آزمایش در ارومیه

برای سفارش این آزمایش در آزمایشگاه ماهان ارومیه می‌توانید با پذیرش آزمایشگاه با شماره تلفن 04433483434 تماس بگیرید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این زمینه هستند.

© طراحی و پیاده‌سازی دایرکتوری الفبایی آزمایش‌ها توسط تدبیرنگر به سفارش آزمایشگاه ماهان