جوابدهی آنلاین

آزمایشگاه ماهان

آزمایشگاه ماهان با تجربه چندین ساله در داخل و خارج از کشور، یکی از مراکز متمایز آزمایشگاهی در ارومیه با پرسنل متخصص و تجهیزات نوین است و در درمانگاه فرهنگیان واقع در خیابان کاشانی ارومیه پذیرای شهروندان گرامی ارومیه و شهرهای همجوار است.
آزمایش Alfa Fetoprotein Fluid

نام فارسی -
نام اختصاری آزمایش AFP-Fluid
نام روش اندازه گیری CLIA
نام های مشابه AFP - AFP Tumor Marker
کد ملی آزمایش ٨٠١٨١٠
نوع نمونه "سرم ، پلاسما EDTA ، پلاسما هپارینه ، مایعات بدن"
حجم نمونه ٢ میلی لیتر
کمترین حجم نمونه ١ میلی لیتر
نیازهای همراه نمونه "نوع نمونه روی ظرف نمونه و برگه درخواست حتماً قید شود، در صورتیکه آزمایش غربالگری مد نظر باشد ،تکمیل پرسشنامه سلامت جنین الزامی است. در تکمیل فرم دقت نمائید و اطلاعاتی نظیر تاریخ تولد مادر،تاریخ دقیق اولین روز آخرین قاعدگی(LMP)، تعیین سن حاملگی با استفاده از سونوگرافی، تاریخ زایمان، وزن و نژاد مادر و نیز وضعیت ابتلا به دیابت به طور دقیق ذکر شود. "
راهنمای جمع آوری نمونه -
اطلاعات لازم از بیمار سن بیمار
معیار رد نمونه "حجم کم ، همولیز"
پایداری در دمای اتاق °١٨c تا °٢٥c "٧ روز در دمای ٨ -٢ c˚ ، سه ماه در ٢٠- c˚"
پایداری در دمای یخچال °٢c تا °٨c در ٨ -٢ c˚ یا ٢٠- c˚
پایداری در دمای فریزر °٢٠c- > -
آمادگی لازم قبل از نمونه گیری زمان مطلوب برای گرفتن نمونه سرم مادر جهت غربالگری قبل از تولد، هفته ١٨-١٥ بارداری است . گرفتن نمونه در هفه ٢٢-١٤ نیز بلامانع است اما حساسیت AFP کاهش می‌یابد. یکی از دلایل مهم برای نتایج غیر عادی تخمین اشتباه سن حاملگی است، بنابراین تأئید سن بارداری با روش سونوگرافی مفید است.
تفسیر بالینی

AFP در اختلالات کبدی که موجب فعالیت رژنراتیو سلول های کبدی می‌گردد و نیز در کارسینوم هپاتوسلولار و در تومورهای ژرم سل غیر سمینومی افزایش می‌یابد. AFP سرم مادر (MSAFP) برای غربال قبل از تولد دو سری از اختلالات جنینی بکار می‌رود که عبارتند از : افزایش MSAFP با نقایص لوله عصبی دیواره شکمی و سایر اختلالات همراه است. کاهش MSAFP که با اختلالات کروموزمی جنینی مانند تریزومی ٢١( سندرم داون) و تریزومی ١٨(سندرم ادوارد) همراه می‌باشد. کاربرد آن در موارد زیر می‌باشد: ١- تومورمارکر: AFP برای ردیابی و پایش درمان کار سینوم هپاتوسلولار که در آن سطح سرمی AFP بطور بارزی افزایش می‌یابد مورد استفاده قرار گیرد. AFP همراه با hCG برای مرحله بندی و پایش تومورهای ژرم سل غیر سمینومی خصوصاً تومورهای بیضه کاربرد دارد ٢- غربالگری قبل از تولد: برنامه های غربالگری متعددی از اندازه گیری تست سه گانه AFP،hCG و استریول غیر کونژوگه (uE٣) در سرم مادر استفاده می‌نمایند.

مقادیر مرجع

بازه سنی : از 1 روز تا 150 سال

احتیاط‌ها سطح سرمی AFP در برخی موارد بیماری غیر بدخیم کبدی مانند نکروز وسیع کبدی،هپاتیت و سیروز نیز بالا می‌رود که البته معمولاً این افزایش کمتر ١٥٠ ng/ml است. موارد مثبت کاذب و منفی کاذب نیز گزارش شده است. نتایج غیر طبیعی برنامه های غربالگری سرم مادر هرگز قاطع نمی باشند و باید توسط روش های اختصاصی تر پیگیری گردند. بدین منظور میتوان از سونوگرافی سه بعدی ، آمنیوسنتز ، نمونه برداری از پرزهای کوریونیک (CVS) و کوردوسنتز و غیره استفاده نمود.
مدت زمان انجام آزمایش ١ روز
مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش "پس از گزارش جواب ، ٧ روز "
جوابدهی اضطراری ٧٢ ساعته

انجام آزمایش در ارومیه

برای سفارش این آزمایش در آزمایشگاه ماهان ارومیه می‌توانید با پذیرش آزمایشگاه با شماره تلفن 04433483434 تماس بگیرید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این زمینه هستند.

© طراحی و پیاده‌سازی دایرکتوری الفبایی آزمایش‌ها توسط تدبیرنگر به سفارش آزمایشگاه ماهان